Kanonsalg opkøber konkursbo efter bolighus
Handelsselskabet Kanonsalg fra Give har opkøbt konkursboet efter bolighuset Bo Bedst og sælger i disse dage ud af møbler og brugskunst på Løvsysselvej i Vejle.
- Alle kan jo give et bud, via advokat selvfølgelig, på konkursboet. En vurderingsmand har i forvejen givet et anslag over varernes værdi og sendt det til advokaten, og det blev så os, der vandt entreprisen. Det er vi enormt glade for, idet vi synes, at vi har nogle virkelig flotte produkter at tilbyde folk til ret fantastiske priser, fortæller Anja Henriksen.
Konkursboet dækker over møbler og brugskunst fra high-end skalaens øverste trin og Kanonsalg holder åbent hver dag i august eller indtil der er udsolgt.
Vejle bevidst valg
At Kanonsalg, der normalt har til huse på Kornvej i Give, har valgt at forestå salget på Løvsysselvej i Vejle er bevidst.
For det første ville det være en stor opgave at flytte alle varerne fra Vejle til Give og for det andet ønsker man ikke at træde de handlende i Give over tæerne og målretter derfor i denne omgang salget mod Vejle, Fredericia og Horsens.
- Men vi vil meget gerne undestrege, at vi bestemt bliver i Give også fremover. Der er vores base, og derfra vil vi køre vores forretning, slutter Anja Henriksen.